Szczegóły wydarzenia

« Powrót

28 września 2014 roku

Gregorianie pamiętają o Obrońcach Zakroczymia

W ostatnią niedzielę września w kapucyńskim kościele rozbrzmiała najstarsza polska pieśń religijna Bogurodzica, która na przestrzeni wieków pełniła również rolę hymnu państwowego. Wykonał ją chór Gregorianie, śpiewający przy tym kościele. Śpiew tej pieśni, to jednocześnie znak, że Zakroczym obchodzi kolejną, już 75-rocznicę Obrony Zakroczymia. To piękny, ale smutny jubileusz, upamiętniający wydarzenia tragicznego września 1939 r.

28 września br. Zakroczym stał się miejscem spotkania żołnierzy, którzy bronili tego miasta w 1939 roku, żołnierzy Polski Podziemnej, Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego, władz samorządowych, harcerzy oraz mieszkańców. A jego celem było oddanie hołdu tym, co polegli za Ojczyznę i spoczęli w Ziemi Zakroczymskiej.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Witold Godleś, proboszcz zakroczymskiej parafii. Patriotyczne, a jednocześnie wzruszające kazanie wygłosił ojciec Adam Sobiech z kapucyńskiego klasztoru. Natomiast uroczystą oprawę liturgii przygotował chór Gregorianie, który wykonał kilka pieśni patriotycznych.

Po liturgii, wszyscy uczestnicy procesjonalnie przeszli na cmentarz do kwatery wojskowej, gdzie odbyły się dalsze modlitwy, a przede wszystkim apel poległych. Złożenie wieńców i kwiatów na ich grobach zakończyły uroczystości na cmentarzu.

Ostatnim punktem jubileuszowych uroczystości rocznicowych była akademia przygotowana przez dzieci i młodzież z zakroczymskich szkół oraz chór Gregorianie. Ta część artystyczna, w której biorą udział młodzi mieszkańcy Zakroczymia pozwala mieć nadzieję, że pamięć o Żołnierzach Września 1939 r. będzie trwała wiecznie.


« Powrót