Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

15-25 października 2011 roku

Florencja – natchnienie artystów

Stolica Toskanii leży nad rzeką Arno u stóp Apenin. W latach 1512–1737, dzięki rządom Medyceuszy przeżyła okres największego rozkwitu pod względem gospodarczym i kulturalnym. We Florencji tworzyli m.in. Leonardo da Vinci i Michał Anioł. 1/5 artystycznej spuścizny Włoch znajduje się we Florencji.

   

Zwiedzanie Florencji zaczęliśmy od bazyliki Santa Croce (Świętego Krzyża). To największy kościół franciszkański na świecie, zbudowany w latach 1295–1442. Znajdują się w nim grobowce słynnych florentyńczyków: Michała Anioła, Macchianellego, Galileusza, Dantego, Rossiniego. W kościele są też polskie akcenty: grobowiec Michała Kleofasa Ogińskiego, autora utworu pt. „Pożegnanie Ojczyzny”, zwanego Polonezem Ogińskiego, a w kaplicy Salviatich znajduje się nagrobek Zofii z Zamoyskich Czartoryskiej.

Jednak zabytkiem najpiękniejszym we Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore (Matki Boskiej Kwietnej) z największą na świecie ceglaną kopułą. Powstawała od 1296 do 1436 roku. Zbudowana jest na planie krzyża łacińskiego i podzielona na trzy nawy. Neogotycka fasada wykładana jest marmurami – zielony przeplatany z białym i czerwonym.

Obok katedry jest piękne, bogato zdobione Baptysterium San Giovanni (św. Jana). Jego atrakcją są Drzwi Raju, wykonane z brązu, pozłacane i podzielone na 10 części, w których umieszczone jest 10 płaskorzeźb przedstawiających scenki ze Starego Testamentu. Aktualnie drzwi, które możemy oglądać w baptysterium są kopią oryginału będącego w renowacji.

Będąc we Florencji nie można pominąć Palazzo Vecchio. Budowa pałacu rozpoczęła się w 1299 roku, jednak został on ukształtowany przez artystów żyjących w różnych epokach. Przed pałacem znajduje się m.in. kopia rzeźby Dawida autorstwa Michała Anioła. Od 1872 roku jest on siedzibą władz miejskich, gdzie urzęduje burmistrz.

Z pałacem sąsiaduje słynna Galeria Uffizi. Budowla powstała w latach 1560–1580. Aktualnie zbiory rozmieszczone są na dwóch piętrach. Wśród nich przeważają dzieła malarzy szkół włoskich i flamandzkich. Znajdziemy tam prace Rubensa, Rembrandta, Giovaniego Belliniego, Rafaela, Caravaggio, Leonarda da Vinci, Michała Anioła oraz wielu innych, wybitnych artystów dobry renesansu włoskiego.

Wielką atrakcją Florencji jest też słynny most Ponte Vecchio (Most Złotników) nad rzeką Arno. Powstał na fundamentach starożytnego mostu rzymskiego i mostu średniowiecznego. W czasie II wojny światowej jako jedyny most Florencji nie został wysadzony w powietrze. Przetrwał też powódź w 1966 roku po wylaniu rzeki Arno, czego nie udało się licznym, bardzo cennym zabytkom.

Nie możemy powiedzieć, że poznaliśmy Florencję, gdyż tego się nie zrobi w jeden dzień. Jednak na pewno poczuliśmy trochę jej artystycznego ducha.

« Powrót