Chór GregorianieChór Gregorianie

Chór Gregorianie

Szczegóły wydarzenia

« Powrót

25 czerwca 2016 roku

Perugia

Jest miastem w regionie Umbria, leżącym nad Jeziorem Trazymeńskim i Tybrem. Pierwsze ślady jego istnienia odkryto około 310 r. p.n.e.. Swoje najlepsze lata Perugia wiązała z państwem kościelnym, stąd dużo w niej zabytkowych kościołów.

Zwiedzanie Perugii rozpoczęliśmy od renesansowej fortyfikacji Rocca Paolina, która jest bardzo ciekawym obiektem powstałym w latach 1540-1543. W twierdzy znajdowały się pomieszczenia dla żołnierzy, zwierząt, składnice broni i magazyny. Wnętrza pełne są pięknej architektury i ozdobione freskami. Całość otoczono szeroką fosą. W XIX w. twierdza została zburzona (zachowały się jedynie fragmenty oryginalnej zabudowy), następnie odbudowana w połowie XX w. Pod Rocca Paolina znajduje się początek średniowiecznych podziemnych ulic. Niestety do dziś zachował się tylko niewielki fragment bastionu. Ciekawostką są ruchome schody wewnątrz fortyfikacji – niezwykłe zderzenie historii z nowoczesnością.


Kolejnym przystankiem podczas poznawania Perugii był ratusz Palazzo dei Priori, zbudowany na początku XIV w. w stylu włoskiego gotyku. W 1452 r. na parterze ratusza otwarto tzw. Nobile Collegio del Cambio – historyczną siedzibę gildii, w której obecnie można podziwiać kilka artystycznych dzieł, m.in. rzeźbione drewniane ławki (XVII w.), drzwi (XVI w.), meble (XV w.) oraz freski Perugino z końca XV w. Portal Palazzo dei Priori prowadzi do Sala dei Notami - imponującej sali konferencyjnej otwartej w 1582 r. Zdobią ją XIII-wieczne freski przedstawiające historie biblijne, legendy i symbole miasta. Chór Gregorianie miał okazję sprawdzić jej akustykę, śpiewając jeden utwór.


Wychodząc z ratusza tylko kilka kroków dzieli nas od Fontanny Maggiore, która jest symbolem Perugii, miejscem spotkań oraz głównym elementem Piazza IV Novembre. Średniowieczna budowla wzniesiona została w latach 1277-1278. Z Piazza IV Novembre udaliśmy się do katedry San Lorenzo. Została wybudowana w latach 1345-1490 w stylu gotyckim. Łączy prostotę i surowość gotyku z barokowym bogactwem ozdób. Kościół posiada niezwykły układ, ponieważ jego wejście nie znajduje się z przodu placu głównego. Ściany zdobią liczne dzieła sztuki, m.in. obraz Matki Bożej Łaskawej Giannicola. Wrażenie robią przepięknie wykończone kaplice, m.in. kaplica św. Pierścienia zawierająca XVI-wieczny relikwiarz, w którym znajduje się pierścień z chalcedonu, uważany (według legendy) za obrączkę Maryi.

Perugia to miasto nierozerwalnie związane ze sztuką. Obecnie odbywa się w niej kilka ważnych imprez kulturalnych, m.in. Umbria Jazz Festival.


Z Perugii rozciągają się wspaniałe widoki. Przy dobrej pogodzie można w oddali zobaczyć Asyż. My mieliśmy to szczęście.

« Powrót